Siunčiami duomenys...

 

Darbo su vadovais ypatumai

  • Vakarai LT
  • 2020, liepos 05, 21:38
  • 60410 peržiūrėjo
  • 1 komentavo
Biu_admin_06_12

Vadovo statusas įpareigoja ir vyrą, ir moterį būti reikliam, nepriklausomam, dominuojančiam. Tačiau vyras vadovas ir moteris vadovė kilus konfliktui elgiasi visiškai skirtingai.

Kad ir koks puikus būtų komandinis darbas ir nekonfliktiškas kolektyvas, vis tiek dirbant retkarčiais kyla konfliktinės situacijos. Daugumos ginčų ir konfliktų tikrosios priežastys slypi nesutariančiųjų charakteriuose.

Tas pat pasakytina ir apie vadovo ir pavaldinio konfliktus. Jūs ir jūsų vadovas galite būti skirtingų lyčių ir amžiaus, jūsų charakteriai, temperamentai ir įpročiai gali būti nevienodi, interesai, įsitikinimai ir požiūriai į vertybes gali nesutapti, tačiau kovoti su "nepatogiais" vadovo būdo bruožais – beprasmiška. Ne jūsų jėgoms pakeisti ar perauklėti kitą žmogų, tačiau galite pasistengti suprasti jį, priimti tokį, koks jis yra, ir išmokti su juo bendradarbiauti.

Moteris vadovė

Moteris vadovė dažnai labai jautriai ir skausmingai reaguoja į konfliktus su pavaldiniais. Atviro konflikto metu ji gali pasielgti nenuspėjamai, nes ją tuo metu valdo emocijos, kurios persiduoda ir pavaldiniams. Todėl kivirčo įkarštyje vadovė gali priminti jums visas ankstesnes klaidas, apkaltinti jus net dėl savo nesėkmių: "Tai dėl tavo nekompetentingumo ir kvailumo taip išėjo!"

Dar ilgai po susikirtimo su pavaldiniu vadovė jaudinsis, kad nesugebėjo susitvardyti, analizuos jūsų žodžius apie save. Jos blogą nuotaiką pajus ir aplinkiniai. Žinoma, jūs irgi jausitės bjauriai. Kyla klausimas: ar viso šito jums reikia? Turėtumėte išmokti vengti konfliktų, laiku pastebėti kylantį nesutarimą ir užbėgti jam už akių.

Situacijos ir rekomendacijos

Vadovė linkusi elgtis su pavaldiniais motiniškai, ypač jos mėgsta globoti jaunutes sekretores. Bendravimas su jomis pagrįstas principu "Aš – suaugusi, tu – vaikas. Aš geriau žinau, kaip ir ką reikia daryti". Tokios nuostatos priežastis iš dalies gali būti ir jūsų elgesys.

Kaip dažnai dėl vadovės pamokymų jūs įsižeisdavote, susierzindavote ir karščiuodavotės, norėdama apginti savo savarankiškumą ir kompetenciją? Panašių (tipiškai vaikiškų) emocijų rodymas tik įtikins vadovę, kad esate nesubrendusi.

Įsiklausykite, kas jums sakoma, nekreipdama dėmesio į tai, kaip vadovė pareiškia pastabas ir pageidavimus. Į juos reaguokite ramiai, dalykiškai – juk įgyjate neįkainojamą profesinę patirtį. Stenkitės su vadove bendrauti kaip lygi su lygia, nesižemindama ir nepataikaudama, jūs – partnerės ir kolegės, profesionalės, užsiimančios bendru reikalu.

"Taip ir žinojau, kad viską padarysi atvirkščiai!", "Įdomu, ko tavęs mokė?" "Pažiūrėsim, kaip tau seksis šį kartą..." Kandžios vadovės pašaipėlės skaudžiai žeidžia savimeilę, dėl jų genda nuotaika ir dingsta noras dirbti.

Nesiteisinkite ir neatsiprašinėkite – paskutinis žodis vis tiek bus vadovės. Pripažinkite savo trūkumus: "Suprantu jūsų susirūpinimą. Aš tikrai suklydau. Tai gera pamoka ateičiai". Profesionalumo siekimas – tai ilgas kelias. Praeis metai, ir jūs tikriausiai su dėkingumu prisiminsite savo pirmąją vadovę, tokią reiklią ir griežtą.

Nurodymas įvykdytas nepriekaištingai, o vadovė nesidžiaugia? Nepasitenkinimas be priežasties, noras viską perdaryti, nepateikiant konkrečių nurodymų – tai jau vidinio žmogaus pasaulio nesėkmės liudijimas.

Jei vadovė susikrimtusi, kimba be priežasties ir apskritai elgiasi "kažkaip ne taip", nemanykite, kad dėl visko kalta jūs. Bloga nuotaika ir susierzinimas gali būti šeimyninių nesutarimų ir konfliktų priežastis. Kad savo pyktį išlieti ant pavaldinių negerai, suprantama jau po emocinio protrūkio. Jums telieka nuoširdžiai mintyse pagailėti vadovės, ir nuoskauda praeis.

Jus erzina nenuoseklūs vadovės nurodymai: šiandien ji sako vieną, o rytoj – jau kitą? Užtat jūs turite galimybę treniruoti savo mąstymo lankstumą, o tai labai vertinga savybė.

Jūs – jauna specialistė, jūsų patirtis – nedidelė? Nelaukite, kol vadovė pasiūlys jums papildomą profesinį mokymą.

Priimdama jus į darbą sekretore, vadovė puikiai suprato, kad kai kuriuos praktinius įgūdžius jūs įgysite darbo metu.

Būkite atvira mokymams, iš kiekvienos darbinės situacijos pasisemkite sau naudos. Dažniau tarkitės su vadove, pasakokite jai apie atliekamus darbus: "Aš planuoju tai atlikti taip... Gal man kažką pakeisti, papildyti?" Bus daug blogiau, jei po to jums bus priekaištaujama dėl nesugebėjimo dirbti. Noras daugiau žinoti ir išmokti leis išsikovoti autoritetą naujame kolektyve, o profesinio tobulėjimo siekimas – gauti geriau apmokamą ir perspektyvesnį darbą ateityje.

Moteris, padariusi karjerą vyriškame pasaulyje, dažnai reikalauja iš savo pavaldinių visiško atsidavimo darbui. Būtinybė neatvykti į darbą gavus nedarbingumo pažymėjimą vaikui prižiūrėti darbuotojai gali tapti didžiule problema.

Vadovės atsisakymas išleisti iš darbo jus dėl rimtos ir pateisinamos priežasties gali būti padiktuotas elementaraus pavydo, kad esate gera mama ir žmona, noro kompensuoti savą nesutvarkytą gyvenimą. Šie motyvai dažnai slepiami, prisidengiant dideliu darbo krūviu.

Leiskite vadovei suprasti, kad neturite teisės aukoti šeimos gerovės. Darbas ir asmeninis gyvenimas – skirtingi dalykai, spėsite viską atlikti grįžusi. Kai šeimai trūksta moteriško dėmesio ir rūpesčio, netektys gali būti daug skaudesnės. Todėl, jei jūsų nesupranta ir rasti kompromiso nepasiseka, spręskite pati, kas jums svarbiau.

Jei konflikto su vadove neįmanoma išvengti:

  • Įdėmiai klausykitės visko, kas liečia jus.
  • Kalbėkite tik apie savo jausmus ir mintis, o ne aiškinkite vadovei, ką galvoja ir mąsto ji.
  • Venkite apibendrinimų, kaltinimų ir neigiamų vertinimų.
  • Pamirškite vadovės silpnybes ir dalykus, pasakytus jums paslapčia.
  • Raskite savyje drąsos aptarti su vadove tikras nesutarimo priežastis: tik išsiaiškinusi jų esmę, jūs galėsite suprasti viena kitą.

Vyras vadovas

"Mano verslas puikiai organizuotas. Viskas ėjo kaip sviestu patepta, visi buvo patenkinti, ir štai tau..." Taip arba panašiai galvoja vadovas vyras, tapęs konflikto dalyviu.

Paprastai atviri nesutarimai vadovą išmuša iš vėžių, jis pasimeta ir nežino, kaip elgtis. Greičiausiai vadovas laikys jus apmaudžių nesusipratimų kaltininke ir konfliktą užgesins konkrečiu, trumpu nurodymu, kuris nutrauks bet kokias diskusijas, nesidomėdamas jūsų jausmais ir interesais: "Dirbkite savo darbą!"

Jūsų uždavinys – neleisti kilti vaidams. Nelaikykite savyje pykčio, nekaupkite susierzinimo, kiekvieną iškilusią problemą spręskite „čia ir dabar". Vyras visada yra susitelkęs ties užduotimis, jis tvirtai jaučiasi dalykinių derybų metu.

Vyras vadovas linkęs žvelgti į moterį pavaldinę vadovaudamasi stereotipu, kurio esmę nusakė dar Platonas: "Pagal prigimtį ir moteris, ir vyras gali užsiimti visomis veiklomis, tačiau moteris yra bejėgiškesnė nei vyras". Tai taikytina jaunoms, nepatyrusioms darbuotojoms, kuriose jis mato "jaunatvišką grožį", "biuro papuošalą", bet anaiptol ne specialistę. Tokiu atveju vadovo elgesys gali būti įvairus: nuo nemalonių pašaipėlių ir pastabų iki atviro familiarumo. Daugelis merginų pasimeta ir nežino, kaip reaguoti.

Svarbiausia – nepataikauti, nebūti vergiškai paklusniai, nepasiduoti kylančiam baimės jausmui, o juo labiau – netoleruoti nekuklių vadovo užuominų. Kartais vadovas gali neteisingai suprasti net neutralius jūsų žvilgsnius ir gestus. Patekusi į tokią situaciją, turite labai konkrečiai išsiaiškinti, ką privalote atlikti pagal pareigas, ir leisti suprasti vadovui, kad tik tai ir vykdysite. Jeigu jūsų atkakliai "nesupranta", visada galite pasirinkti: pasilikti laikina, linkusio dažnai įsimylėti vadovo numylėtine ar pasiieškoti rimto ir stabilaus darbo kitame kolektyve.

Situacijos ir rekomendacijos

"Mano vadovas turi daugybę trūkumų! Vien jo siaubingi įpročiai ko verti! Ir mūsų charakteriai visai nesuderinami!.." Tokius ir panašius sekretorių pasisakymus galima išgirsti gana dažnai.

Be abejo, nemalonūs ir pavojingi įpročiai, iššaukiantis elgesys ir atviras vadovo chamiškumas gali išvesti iš kantrybės ir pačią kantriausią pavaldinę. Todėl jei jūs nebegalite ir nebenorite būti savo vadovo despotiško elgesio įkaite, o įtempta darbo atmosfera biure gresia jūsų sveikatai, vertėtų kuo skubiau keisti darbą.

Visą straipsnį "Darbo su vadovais ypatumai" skaitykite svetainėje Manager.LT Akademija

Šaltinis: manager.lt/darbo-su-vadovais-ypatumai/

Įrašykite savo komentarą:

Pasiliekame teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, pasirašytus kito asmens vardu, pažeidžiančius įstatymus, reklaminius, kurstančius nelegaliems veiksmams komentarus. Privalome specialiosioms Lietuvos tarnyboms pateikti duomenis apie įžeidžiančių, smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokią neapykantą skatinančių komentarų autorius. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus.